Преглед на Екснова

Оценка: 4.5 out of 5.0 stars

 • Бесплатна демо сметка: да
 • Исплата: до 95%
 • Бонус: до 100%
 • Средства: 300+ девизен курс, стоки, акции, крипто

Exnova е реномиран бинарен брокер кој на трговците им обезбедува стабилна онлајн платформа за тргување. Со оваа платформа, трговците имаат пристап до различни исклучителни карактеристики, што го подобрува нивното целокупно трговско искуство. На Exnova, трговците имаат пристап до низа различни типови сметки и алатки за тргување. Ова им овозможува да истражуваат и да ги изберат опциите кои најдобро одговараат на нивните индивидуални потреби и преференции.

Exnova е посветена на понудата на платформа за тргување која не само што е прифатлива за корисниците, туку и ефикасна, која ги угости и почетниците и искусни трговци. Кога се разгледува Exnova како платформа за тргување, важно е да се проценат нејзините конкурентни услови за тргување и да се процени дали инвестирањето на време и пари би било исплатливо. Ајде да истражуваме во деталите за да утврдиме дали Exnova ги задоволува потребите и очекувањата на трговците.

Table of Contents

Екснова брз преглед

Брокер Екснова
📅 Основана 2017 година
⚖️ Регулатива Не е регулирано
💻 Демо Да
💳 Минимален депозит 10 долари
📈 Минимална трговија $1
📊 Средства 300+, девизен курс, стоки, акции, криптоси
💰 Враќање на инвестицијата 95%
🎁 Бонус До 100%
💵 Методи на депозит Кредитни картички (Visa картички, Mastercard), Webmoney, China UnionPay, жичен трансфер, криптовалути, Neteller, Qiwi, Yandex-money и многу повеќе
🏧 Начини на повлекување Кредитни картички (Visa картички, Mastercard), Webmoney, China UnionPay, жичен трансфер, криптовалути, Neteller, Qiwi, Yandex-money и многу повеќе
📍Седиште Lighthouse Trust Nevis Ltd, одело 1, зграда AL Evelyn, главната улица Чарлстаун, Невис
💹 Типови на трговија Блиц, дигитални и бинарни опции, крипто, CFD на акции, стоки, ETF
💻 Платформа за тргување Веб, Windows, iOS, Android
🌎 Јазик Англиски, шпански, француски, руски, португалски, турски, тајландски, виетнамски, индонезиски, корејски, арапски, хинди, италијански, шведски, бенгалски
👨‍💻 Социјално тргување бр
🕌 Исламска сметка бр
⭐ Оцена 4,5/5

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Што е Екснова?

Exnova е сеопфатна платформа за тргување дизајнирана да го олесни онлајн тргувањето со различни средства. Корисниците можат да ја искористат оваа платформа за да се вклучат во тргување со акции, девизно тргување, тргување со стоки, тргување со бинарни опции, тргување со дигитални опции, па дури и криптовалути. Тој нуди широк спектар на опции за трговците да истражуваат и да учествуваат на глобалните финансиски пазари. Платформата обезбедува различни функции и алатки кои се специјално дизајнирани да им помогнат на корисниците да донесуваат добро информирани одлуки за тргување. Овие ресурси имаат за цел да им овозможат на трговците со потребните информации и увиди што им се потребни за успешно да се движат на пазарот.

Exnova се гордее со тоа што им нуди на корисниците платформа за тргување која е и прифатлива за корисниците и безбедна. До оваа платформа може да се пристапи преку десктоп апликации, веб прелистувачи, па дури и мобилни апликации за дополнителна погодност. Платформата за тргување има на располагање повеќе типови сметки, кои се наменети за трговци со различни нивоа на вештини. Ова им овозможува на трговците да изберат тип на сметка што најмногу одговара на нивната експертиза и стил на тргување.

Exnova е високо ценет брокер кој на трговците им обезбедува поволни услови за тргување. Условите и правилата поврзани со користењето на оваа онлајн платформа се особено поволни за сите видови трговци.

Exnova се разликува од другите опции со брзите истекувања и високите исплати. Нуди возбудливо искуство кое ветува инстантни резултати што навистина може да ги постигнете, давајќи ви наплив на адреналин како ниеден друг.

Blitz Options: Со користење на оваа функција, резултатите може да се добијат за неколку секунди, бидејќи времето на истекување е поставено на само 5 секунди. Ова обезбедува молскавично брзи резултати, обезбедувајќи речиси моментално задоволство. Дополнително, корисниците можат да имаат корист од високиот сооднос на исплата до 95%, што ја зголемува привлечноста на оваа опција.

За разлика од коцкањето, успешното тргување не се потпира само на среќата. Клиентите користат стратегија за тргување дизајнирана за краткорочни зделки, овозможувајќи им да прават точни предвидувања за движењата на цените и да постигнат извонредна стапка на успех од 80% во затворањето на профитабилни занаети.

Опции за следење (наскоро): Со вклучување на принципите на тргување во играта „Авијатичар“, играчите можат да ја доживеат возбудата на „пумпата за свеќи“ која има потенцијал да генерира значителен профит. Овие профити може да се движат од 10 пати до дури 100 пати повеќе од почетната инвестиција, сето тоа визуелизирано на динамичен графикон за тргување.

Опции за настани (наскоро): Тргувањето со настани може да биде возбудлива активност, особено кога го врзувате вашето предвидување со одреден настан. Со тоа, можете да го следите растот на графиконот и да видите колку точно се покажува вашето предвидување. Тргувањето со вести е поедноставно со овој пристап, овозможувајќи им на поединците лесно да се вклучат во оваа форма на шпекулации.

Опции за дигитални и турбо : со дигиталната и турбо опцијата, имате флексибилност рачно да ги поставите цените за штрајк. Ова ви овозможува да се стремите кон поголем профит со штрајкување на повисоко ниво.

Ако претходните информации сè уште не ве убедија, бидете сигурни дека Exnova е неодамна формиран брокер кој штотуку започнува. Тие постојано работат на развивање на нови функции кои се уникатни и ексклузивни за нивната платформа. Погрижете се да останете ажурирани за возбудливи додатоци во иднина!

Добрите и лошите страни на Exnova

По спроведувањето на темелна споредба помеѓу Exnova и другите платформи за тргување, ќе ви дадам детална анализа на предностите и недостатоците на користењето на Exnova. Исто како и секоја друга платформа или брокер, важно е да се биде свесен за потенцијалните недостатоци што може да се појават со нивното користење. Врз основа на мојата перспектива, придобивките од користењето на брокерот Exnova ги надминуваат сите потенцијални недостатоци. Кога трговците размислуваат дали да користат одредена платформа за тргување, важно е да ги измерат потенцијалните добрите и лошите страни. Со оценување на овие фактори, тие можат да донесат поинформирана одлука која ќе се усогласи со нивните индивидуални потреби и цели.

Постојат неколку предности за користење на Exnova:

Добрите

 • Брокерот Exnova нуди широк спектар на видови опции за тргување, без разлика дали Blitz опции со истек од само 5 секунди, класични високо ниски бинарни опции или повеќе егзотични опции како што се опции за следење и опции за настани, што го прави идеална платформа за трговци со дигитални опции.
 • Со оваа онлајн платформа за тргување, добивате пристап до бесплатна демо сметка за да ги откриете карактеристиките на платформата за тргување и да стекнете искуство за тргување без ризик да ги изгубите вашите тешко заработени пари.
 • Трговската платформа на Exnova нуди една од најголемите колекции на алатки за техничка анализа која може значително да го подобри нашето трговско искуство. Овие алатки обезбедуваат вредни увиди на пазарот, анализа на податоци во реално време и напредни карактеристики за тргување за да им помогнат на трговците да донесуваат информирани одлуки и да ги оптимизираат своите стратегии за тргување. Од софтвер за цртање графикони и технички индикатори до алгоритамски платформи за тргување и алатки за управување со ризик, опциите се изобилни за трговците кои сакаат да тргуваат со бинарни опции преку Интернет.
 • Основниот тип на сметка на Exnova се издвојува по тоа што нуди многу достапен минимален услов за депозит од само 10 долари. Ова им олеснува на поединците да започнат и да инвестираат без да мора однапред да одвојат голема сума пари.
 • Платформата нуди разновидна јазична поддршка, угостителна за трговци од различни региони низ целиот свет. Со оваа функција, поединците можат удобно да ја користат платформата и да се вклучат во трговски активности без оглед на нивниот мајчин јазик.

Конс

 • За жал, Exnova не го обезбедува пакетот MetaTrader за трговци. Ова може да биде недостаток за некои поединци кои претпочитаат трговски платформи како MetaTrader 4 и 5 (MT4 и MT5) или cTrader. Од суштинско значење е трговците да ја земат предвид нивната претпочитана платформа при изборот на брокер.
 • Иако Exnova обезбедува одредени образовни ресурси како што се анализа на пазарот и вебинари, можеби нема да го понуди истиот обемен опсег на образовни содржини како некои други брокери.
 • Некои трговци може да сметаат дека е незгодно што овој брокер има ограничени достапни начини на плаќање.
 • Во споредба со другите брокери, овој може да има малку поограничен опсег на средства за избор.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Екснова регулатива

Exnova е релативно нов брокер за бинарни опции, па разбирливо е дека може да има ограничени информации за неговите прописи на веб-страницата. Би било корисно да се обратите до нивната поддршка за корисници или да се повикате на други сигурни извори за да добиете подетални информации за нивната регулаторна рамка. Exnova сериозно ја сфаќа безбедноста на податоците и трансакциите на своите клиенти. Тие имплементираат безбедносни мерки на индустриски стандард, како што се шифрирање SSL и двофакторна автентикација за да се осигура дека чувствителните информации се заштитени. Со примена на овие мерки, Exnova има за цел да обезбеди безбедна средина за податоците и трансакциите на нивните клиенти.

Понатаму, Exnova ја осигурува безбедноста на средствата на клиентите чувајќи ги на сегрегирани сметки кај реномирани банки. Оваа практика додава дополнителен слој на заштита за заштита на средствата на клиентите.

Трговците можат да се чувствуваат сигурни во безбедноста на тргувањето со Exnova. Нашата темелна анализа не најде докази за измами или измами на платформата, обезбедувајќи сигурна средина за трговците.

Платформа за тргување Exnova

Exnova им обезбедува на трговците две платформи за тргување за да ги задоволи нивните специфични потреби и преференции. Ова им овозможува да ја изберат платформата која најдобро одговара на нивните барања за тргување.

Апликацијата Exnova

Exnova им овозможува на трговците удобна апликација за тргување со мобилни телефони, овозможувајќи им да се вклучат во трговски активности дури и додека се во движење. Оваа мобилна апликација го нуди истото ниво на функционалност како и нејзиниот веб-пандан , осигурувајќи дека трговците можат лесно да пристапат и да тргуваат на финансиските пазари во секое време и од која било локација.

Мобилната апликација ги нуди сите функции што може да се најдат на веб верзијата. Ова осигурува дека корисниците имаат пристап до истата функционалност и можности, без разлика дали ја користат апликацијата на нивните мобилни уреди или пристапуваат до неа преку веб-прелистувач.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Веб платформа за тргување

Exnova нуди веб-базирана платформа за тргување која е исклучиво дизајнирана за трговци кои бараат беспрекорно и ефикасно трговско искуство. Со комерцијалната платформа на Exnova, можете да уживате во рационализиран интерфејс што одговара на вашите преференции и го подобрува вашето целокупно трговско патување. Корисниците можат лесно да пристапат до оваа трговска платформа од кој било веб-прелистувач.

WebTrader е платформа за тргување која на корисниците им обезбедува интерфејс кој е лесен за навигација и употреба . Исто така, нуди пазарни податоци во реално време, овозможувајќи им на трговците да донесуваат информирани одлуки врз основа на најсовремените информации. Дополнително, WebTrader обезбедува различни напредни алатки за тргување за да го подобри искуството за тргување и да им помогне на корисниците да прават профитабилни занаети. Трговците сега имаат пристап до низа практични функции кои го подобруваат нивното трговско искуство. Со тргувањето со еден клик, извршувањето на занаети стана побрзо и поефикасно. Приспособливите графикони им овозможуваат на трговците да ги приспособат своите визуелизации за да одговараат на нивните специфични потреби. Дополнително, достапни се алатки за длабинска анализа на пазарот, кои обезбедуваат вредни увиди за донесување информирани одлуки за тргување.

Тип на графикон и аналитички алатки

Трговците кои ја користат платформата за тргување Exnova имаат пристап до различни алатки за графирање. Овие алатки се дизајнирани да го поедностават процесот на тргување преку обезбедување визуелни претстави на пазарните податоци и трендови. Тие им овозможуваат на трговците да донесуваат поинформирани одлуки врз основа на информациите презентирани во графиконите. На оваа платформа, трговците имаат можност да извршат темелна анализа пред да ги извршат своите занаети. Тие можат да користат различни алатки како што се осцилаторите и Фибоначи ретровизорот за да донесат информирани одлуки . Со користење на овие техники, трговците можат ефективно да ги анализираат трендовите на пазарот и да ги идентификуваат потенцијалните промени на цените. Ова на крајот ја зголемува нивната веројатност да постигнат успех во онлајн тргувањето.

На оваа платформа, трговците имаат можност да користат карактеристики на графикони кои обезбедуваат податоци во реално време за широк опсег на средства. Ова им овозможува да останат ажурирани и да донесуваат информирани одлуки врз основа на најактуелните достапни информации за пазарот. Овие карактеристики може да се користат за тргување со различни финансиски инструменти како што се девизен курс, стоки, индекси и криптовалути. Корисниците имаат флексибилност да ги приспособат овие графикони со додавање различни индикатори и прилагодување на временските рамки врз основа на нивните преференции.

Алатки за тргување

Exnova обезбедува низа алатки за тргување дизајнирани да им помогнат на трговците со техничка анализа. Овие алатки се од непроценлива вредност за трговците кои сакаат да ги подобрат своите стратегии за тргување и да донесат поинформирани одлуки. Еве некои од врвните алатки што трговците можат да ги користат во нивните трговски потфати:

 • Технички индикатори: Exnova обезбедува широк опсег на технички индикатори кои трговците можат да ги користат на графиконите за да ги анализираат трендовите на пазарот и да ги идентификуваат профитабилните можности за тргување. Со вклучување на овие индикатори во нивните стратегии за тргување, трговците можат да донесуваат информирани одлуки врз основа на податоците на пазарот.
 • Алатки за цртање: Exnova нуди широк спектар на алатки за цртање што трговците можат да ги користат. Помеѓу овие алатки се линиите на тренд и фибоначи, кои им овозможуваат да обележат значајни нивоа на нивните графикони. Оваа функција им овозможува на трговците да ги анализираат трендовите на пазарот и да донесуваат поинформирани одлуки за тргување
 • Сигнали за тргување: Трговците кои го избираат овој брокер можат да имаат корист од бесплатните трговски сигнали. Овие сигнали се генерираат со помош на напредни алгоритми и техники за техничка анализа. Ова може да биде корисно за донесување информирани одлуки за тргување врз основа на трендовите и моделите на пазарот.

Услови и понуди за тргување

Exnova обезбедува низа услови за тргување кои може да бидат привлечни за трговците. Еден значаен аспект е нивната конкурентна структура на надоместоци, која може да обезбеди економични можности за тргување за инвеститорите.

Покрај нејзините други карактеристики, оваа платформа обезбедува варијабилни распони кои можат да се прилагодат врз основа на моменталните услови на пазарот . Распонот за главните валутни парови започнува од 0,9 пипси, што го прави конкурентна опција во споредба со другите брокери во индустријата.

Exnova обезбедува разновиден опсег на средства за тргување за своите корисници. Трговците имаат флексибилност да избираат од различни опции, вклучувајќи девизен курс, стоки, индекси и криптовалути. Ова им овозможува да ги приспособат своите стратегии за тргување врз основа на нивните преференции и трендови на пазарот.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Средства и пазари

Видови средства на Exnova
Средства и пазари на Екснова

Трговците кои тргуваат на Exnova имаат можност да тргуваат со широк спектар на средства и пазари, вклучувајќи Опции, девизен курс, акции, крипто, стока, индекси и ETF.

Exnova е иновативна платформа за тргување која на трговците им нуди широк спектар на средства и пазари со кои може да се вклучат. Од опции и девизен курс до акции, крипто, стоки, индекси и ETF, Exnova обезбедува сеопфатен избор за трговците да истражуваат. Оваа разновидна понуда им овозможува на трговците да ги диверзифицираат своите портфолија и да ги искористат различните можности на пазарот.

Со Exnova, трговците имаат флексибилност да се вклучат во различни видови стратегии за тргување на повеќе пазари. Без разлика дали сте заинтересирани да тргувате со валутни парови на девизниот пазар или да го истражувате потенцијалот на криптовалутите, Exnova обезбедува кориснички интерфејс кој им одговара и на почетниците и на искусни трговци.

Вклучувањето на тргувањето со опции на платформата додава дополнителен слој на софистицираност за оние кои бараат понапредни стратегии. Трговците можат да користат договори за опции за да ги заштитат своите позиции или да шпекулираат за движењата на цените со контролиран ризик .

Понатаму, Exnova гарантира дека неговите корисници имаат пристап до пазарни податоци и алатки за анализа во реално време кои можат да го поддржат нивниот процес на донесување одлуки. Овие вредни информации ги овластуваат трговците обезбедувајќи им увид во трендовите на пазарот, движењата на цените и другите релевантни точки на податоци.

Накратко, Exnova нуди разновиден опсег на средства и пазари за трговците кои сакаат да ги прошират своите инвестициски хоризонти. Корисничкиот интерфејс на платформата заедно со податоците за пазарот во реално време ја прави идеален избор и за почетниците и за искусни трговци.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Бинарни опции

Бинарни опции на Exnova
Бинарна опција на Exnova

Оваа платформа за тргување нуди можност да се вклучите и во тргување со бинарни опции. Трговците имаат флексибилност да ги изберат нивните претпочитани основни средства за тргување со бинарни опции. Брокерот исто така нуди поддршка за тргување со дигитални опции, што може да понуди до 900% поврат на инвестицијата.

Блиц

Блиц на Екснова

Опциите за Blitz се однесуваат на бинарни опции од 5 секунди на Exnova. Овој тип на бинарна опција нуди висок принос по трговија за ултра краток временски период.

Терминот „блиц опција“ се однесува на специфичен тип на тргување со бинарни опции достапни на платформата Екснова. Во овој тип на бинарна опција, трговците имаат можност да заработат висок поврат на нивната инвестиција во неверојатно кратка временска рамка од само 5 секунди.

Привлечноста на Блиц опциите лежи во нивната способност да обезбедат брз профит за трговците кои бараат непосредни резултати. За разлика од традиционалните бинарни опции за кои може да бидат потребни подолги временски рамки за созревање на занаетите, блиц опциите нудат забрзано тргување.

Со опциите за Блиц, трговците можат да ги искористат предностите на брзите движења на цените на пазарот и потенцијално да генерираат значителни приноси во рок од неколку секунди. Овој ултра краток период го прави идеален за оние кои претпочитаат брзо тргување и сакаат да го максимизираат својот профитен потенцијал за пократко време.

Forex

Девизни валути достапни и распони на Exnova
Forex се шири на Exnova

Exnova обезбедува широк спектар на опции за тргување со девизен курс , нудејќи пристап до повеќе од 31 валутен пар . Овие парови вклучуваат главни валути, помали валути и егзотични валутни парови. Овој широк избор овозможува разновидни стратегии за тргување и можност за истражување на различни глобални пазари.

Акции

Распоред на акции на Екснова

Exnova е платформа за тргување која им овозможува на трговците возбудлива можност да тргуваат со акции. Со широк спектар на опции, оваа платформа им овозможува на корисниците да се вклучат во тргување до 183 акции . Меѓу овие акции се познати и етаблирани компании како McDonald’s, Apple, Coca-Cola и Mastercard. Овие акции на „блу чип“ се високо ценети во инвестицискиот свет поради нивната стабилност и силните перформанси со текот на времето. Оваа платформа нуди и егзотика и испарливи акции за трговци кои сакаат висока нестабилност.

Оваа платформа им служи на трговците кои напредуваат на висока нестабилност и бараат поегзотични и испарливи акции. Со широк избор на акции, вклучително и оние со повисоки нивоа на ризик, како што се акциите на правните компании за канабис, трговците можат да ги искористат предностите на флуктуациите на пазарот и потенцијално да заработат значителен профит. Со нудење пристап до овие типови акции, платформата обезбедува единствена можност за трговците кои бараат поагресивни опции за инвестирање.

Криптовалути

Криптовалутата се шири на Екснова

Exnova им обезбедува на трговците возбудлива платформа за вклучување во трговски активности кои вклучуваат широк спектар на популарни криптовалути. Со зголемената популарност на дигиталните валути, Exnova им овозможува на корисниците да учествуваат во динамичниот свет на тргување со криптовалути . Од Bitcoin до Ethereum, Ripple до Litecoin, трговците имаат изобилство на опции за истражување и искористување на потенцијалните пазарни можности.

Стоки

Стоковните намази на Exnova

Трговците имаат можност да тргуваат со широк спектар на стоки, како што се благородни метали како злато и сребро, како и енергетски производи како сурова нафта и природен гас. Ова им овозможува да ги диверзифицираат своите портфолија и да ги искористат можностите на различни пазари.

Индекси

Се шири индексот на Екснова

Exnova им нуди на трговците можност да пласираат тргувања на широк опсег на глобални берзански индекси , вклучувајќи ги и добро познатите како S&P 500, NASDAQ и FTSE 100. Ова им дава пристап на трговците до разновидни инвестициски опции и им овозможува да ги искористат предностите на глобалниот пазар движења во различни региони низ светот.

Со корисничкиот интерфејс на Exnova и напредните алатки за тргување, трговците можат лесно да пристапат до овие индекси и да ги искористат различните можности за инвестирање што ги нудат. Без разлика дали сте искусен трговец или штотуку почнувате, Exnova обезбедува сигурна платформа за истражување и инвестирање во најистакнатите светски берзански индекси.

ЕТФ

ETF на Exnova

Платформата за тргување Exnova им овозможува на трговците широк спектар на можности за инвестирање, вклучувајќи ја и можноста за тргување со разновиден избор на фондови со кои се тргува преку берза (ETF) . ЕТФ се инвестициски фондови кои тргуваат на берзите и им нудат на инвеститорите изложеност на различни класи на средства, сектори или индекси.

На пример, Дејли Јуниор Златен ЕТФ. Овој ETF им овозможува на инвеститорите да добијат изложеност на помладиот сектор за ископување злато, кој се состои од помали компании кои се занимаваат со истражување и производство на злато. Друг популарен ETF што го нуди Exnova е S&P 500 ETF. Овој конкретен фонд има за цел да ги следи перформансите на индексот S&P 500, кој е составен од 500 американски компании со голема капа во различни сектори. Со инвестирање во овој ETF, трговците можат да добијат широка пазарна изложеност и потенцијално да имаат корист од севкупните перформанси на американската берза.

Дополнително, Exnova нуди пристап до различни други ETF, како што се оние со кои управува ETFMG. Овие фондови покриваат низа сектори и теми, овозможувајќи им на инвеститорите да таргетираат одредени индустрии или инвестициски стратегии кои се усогласени со нивните цели и преференции.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Видови сметки на Exnova

Видови сметки на Exnova
Видови сметки на Exnova

Exnova им нуди на трговците флексибилност да изберат трговска сметка што одговара на нивното ниво на експертиза. Платформата обезбедува два главни типа на сметки од кои корисниците можат да изберат.

Демо сметка на Exnova

Брокерот Exnova им обезбедува на трговците бесплатна демо сметка. Со користење на оваа функција, на трговците им се дава можност лесно да ги зајакнат своите трговски вештини. Всушност, тие можат да пристапат до 10.000 долари во нивните демо сметки. Трговците можат слободно да ја надополнуваат демо сметката во секое време. Ова им овозможува да вежбаат тргување без да преземаат никакви финансиски ризици.

Exnova обезбедува демо сметка специјално дизајнирана за трговци кои сакаат да стекнат практично искуство во тргувањето. Оваа демо сметка е опремена со дарежлива сума од 10.000 американски долари во виртуелни фондови, овозможувајќи им на корисниците да ги практикуваат и да ги усовршат своите стратегии за тргување без да ризикуваат вистински пари. Оваа онлајн сметка за тргување е специјално дизајнирана за поединци кои се нови во тргувањето и немаат искуство во областа. Обезбедува платформа прифатлива за корисниците која им олеснува на почетниците да се движат и да ги научат јажињата за тргување. Дополнително, овој тип на сметка е совршен за трговци кои сакаат да тестираат различни стратегии или да се запознаат со платформата за тргување пред да се фрлат во понапредни опции.

Сметка на Exnova Real

Опцијата за вистинска сметка е дизајнирана да им даде можност на трговците да ги користат нивните вистински средства за трговски цели. Со вистинска сметка, трговците имаат можност да тргуваат со сите достапни средства во нивното портфолио. Тие можат удобно да депонираат средства на нивните реални сметки и да ги повлечат додека остваруваат профит од успешните занаети.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Такси на Екснова

 • Распространетост: Распространетоста на главните валутни парови обично започнува со 0,9 пип . Сепак, важно е да се забележи дека распонот на други средства како што се стоките и индексите може да варираат во зависност од специфичните средства и пазарните услови.
 • Провизии : Exnova спроведува провизии на одредени сметки, имено сметките Platinum и VIP. Износот на провизијата што се наплатува за тргување се пресметува врз основа на процентот од големината на трговијата . Стапката на провизија може да варира во зависност од видот на средството со кое се тргува.
 • Надоместоци за размена : Exnova применува такси за замена за позиции кои се чуваат отворени преку ноќ. Вреди да се напомене дека специфичниот износ на надоместокот може да варира. На оваа платформа за тргување, постои провизија за замена што трговците се обврзани да ја платат. Провизијата за размена обично се движи од 0,01% до 0,5% и варира во зависност од конкретното средство со кое се тргува.

Започнете со тргување на Exnova – Брз и лесен водич чекор по чекор

За да започнат со тргување на Exnova, од трговците се бара да следат чекор-по-чекор водич што им помага ефективно да се движат низ платформата. Општо земено, трговците можат да ги следат следните чекори за да започнат тргување на Exnova:

1. Направете сметка

Регистрирајте сметка на Exnova

За да започнете со Exnova, трговците треба да регистрираат сметка на нивната веб-страница. Ова вклучува пополнување формулар за регистрација каде што ќе биде побарано да ги дадат своите лични податоци.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

2. Потврдете ја вашата нова трговска сметка

Проверка на е-пошта на Exnova

По регистрацијата на одредени платформи, од трговците може да се бара да го потврдат својот идентитет или адресата на е-пошта, во зависност од нивната локација. Потврдата на идентитетот обично вклучува поднесување документ за идентификација издаден од владата и доказ за адреса. Овој чекор додава дополнителен слој на безбедност и помага да се обезбеди интегритет на процесот на тргување.

3. Депонирајте средства на вашата сметка

Финансирање на Екснова

За да започнат со тргување со Exnova, од трговците се бара да ја финансираат својата трговска сметка. За среќа, Exnova обезбедува различни опции за депозит од кои можете да изберете, вклучувајќи картички и е-паричници. Ова им овозможува на трговците да го изберат начинот на плаќање што најмногу одговара на нивните преференции и потреби.

4. Изберете платформа за тргување

Мој совет: преземете ја нивната апликација за уште побрзо тргување

Exnova им овозможува на трговците удобност на веб и мобилни платформи за тргување. Трговците имаат можност да изберат и да ја преземат/инсталира својата претпочитана платформа на нивните уреди.

5. Изберете средство

Изберете средство на Exnova

Откако трговците ќе ја финансираат својата трговска сметка на Exnova, тие можат да почнат да пласираат занаети. Exnova обезбедува широк спектар на средства за тргување, давајќи им на трговците флексибилност да изберат средство со кое се запознаени и уверени во тргувањето. Ова им овозможува да донесуваат информирани одлуки врз основа на нивната стручност и нивото на удобност.

6. Анализирајте ги пазарите

Индикатори на Екснова

Пред да пласираат трговија, од клучно значење е трговците внимателно да ги анализираат пазарите. Exnova се издвојува на ова поле со обезбедување на различни алатки за помош при анализа на тргувањето. Овие алатки вклучуваат карактеристики на графикони и пристап до економски календари, што може да им помогне на трговците да донесуваат информирани одлуки.

7. Поставете тргување на Exnova

Тргување на Exnova

По спроведувањето на темелна анализа на пазарите и идентификувањето на потенцијалната можност за тргување, трговците имаат можност да извршат занаети. Трговците имаат флексибилност да го изберат основното средство со кое сакаат да тргуваат. Ова значи дека тие можат да избираат од широк опсег на средства, како што се акции, стоки, валути или индекси, врз основа на нивните преференции и пазарни можности. Откако трговците ќе ги донесат своите одлуки, тие имаат можност да ја изберат големината на нивните занаети, да воспостават стоп загуба и да земат нивоа на профит и на крајот да ги извршат своите занаети. Овој процес им овозможува активно да учествуваат на пазарот и да ги спроведуваат своите стратегии за тргување.

8. Следете ја трговијата

Миниторинг на трговијата

За да се обезбеди успешно тргување, од клучно значење е трговците внимателно да ги следат нивните занаети. Exnova, водечка платформа, нуди доводи на цени во реално време и ефикасни способности за извршување на трговијата. Трговците имаат можност внимателно да ги следат нивните занаети и да ги направат неопходните прилагодувања на нивната трговска стратегија доколку е потребно.

9. Затворете ја вашата трговија и извлечете профит

Затворање трговија на Екснова

Штом тргувањето ќе го достигне целното ниво на добивка или стоп загуба, трговците имаат можност да го затворат. Ова може да се направи лесно со едноставно кликнување на одредено копче на платформата за тргување и потврдување на затворањето на трговијата.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Екснова апликации

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Exnova обезбедува удобна апликација за тргување со мобилни телефони која е компатибилна со сите видови уреди. Оваа онлајн платформа за тргување нуди бесплатна мобилна апликација за корисниците лесно да пристапат и користат. Трговците ќе откријат дека функциите што се нудат и на веб-платформата и на мобилната апликација се доста слични. Ова овозможува беспрекорно тргување со различни уреди, осигурувајќи дека трговците можат лесно да пристапат до сите потребни функционалности без разлика дали го користат својот десктоп или мобилен уред.

Корисниците на мобилната апликација за тргување имаат пристап до широк спектар на инструменти за тргување. Тие можат удобно да гледаат цитати, графикони и сопствена историја на тргување во реално време. Ова им дава овластување на трговците со потребните информации да донесуваат информирани одлуки во движење. Можете лесно да управувате со вашата сметка и преку мобилната апликација.

За да ја користите апликацијата Exnova:

 • За да пристапите до мобилната апликација Exnova, можете лесно да ја преземете и инсталирате на вашиот паметен телефон или таблет. Едноставно одете во продавницата за апликации на вашиот уред, побарајте „Exnova“ и кликнете на копчето за преземање/инсталирај. Апликацијата потоа ќе се инсталира на вашиот уред, што ќе ви овозможи да уживате во неговите карактеристики и функционалност во движење.
 • За да пристапите до вашата трговска сметка на Exnova, едноставно најавете се користејќи ги вашите ингеренции. Ако сè уште немате сметка, не грижете се! Можете лесно да креирате директно преку апликацијата.
 • Финансирајте ја вашата сметка.
 • Изберете го конкретниот финансиски инструмент со кој би сакале да тргувате на апликацијата Exnova.
 • За да донесете информирана одлука за тргување, можете да ја анализирате дадената табела и да ги користите техничките индикатори и алатки достапни во мобилната апликација. Овие индикатори и алатки се дизајнирани да ви помогнат да ги разберете трендовите на пазарот, да ги идентификувате потенцијалните влезни или излезни точки и да го процените ризикот. Со искористување на овие ресурси, можете да го подобрите вашиот процес на донесување одлуки и да ги зголемите вашите шанси за успех во тргувањето.
 • Кога станува збор за тргување, имате можност да го изберете претпочитаниот тип на нарачка. Овој избор ќе одреди како вашата трговија се извршува на пазарот. Важно е да ги разберете различните видови достапни нарачки и да го изберете оној кој најдобро се усогласува со вашата трговска стратегија и цели.
 • За да се осигурате дека вашата нарачка за тргување е успешно извршена, можете лесно да ја потврдите директно преку апликацијата. Откако ќе се потврди, можете лесно да го следите и следите напредокот на вашата нарачка во реално време.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Специјални карактеристики:

Exnova им овозможува на трговците низа посебни карактеристики кои го подобруваат нивното трговско искуство. Ајде да погледнеме неколку уникатни понуди од овој брокер.

Разговори во заедницата

Exnova обезбедува удобна функција за разговор во заедницата која им овозможува на трговците да се поврзат со повеќе трговци со истомисленици. Оваа функција поттикнува интеракција и соработка, дозволувајќи им на трговците да споделуваат увиди, стратегии и знаења за посеопфатно трговско искуство. Користејќи ја оваа платформа, корисниците имаат можност да учат од успешни трговци кои имаат докажано искуство. Со учество во разговори во заедницата, трговците можат да се вклучат во дискусии и да бараат совет од искусни поединци со вредни сознанија.

Тргување со криптовалути

Во Exnova, можете да се вклучите во тргување со криптовалути со широк спектар на достапни опции . Не само што поддржуваат добро познати криптовалути како Биткоин, туку нудат и многу други дигитални валути за да можете да ги истражувате и инвестирате. Покрај нејзините примарни карактеристики, оваа платформа им нуди на трговците удобност за депонирање и повлекување средства во двете криптовалути и традиционалните фиат валути.

На Exnova, трговците имаат пристап до низа моќни алатки за тргување со криптовалути. Платформата нуди напредни алатки за графирање и разновидни индикатори за техничка анализа. Овие карактеристики им овозможуваат на трговците ефективно да ги анализираат трендовите на пазарот кога тргуваат со криптовалути на платформата.

Ако сте трговец заинтересиран за тргување со криптовалути, Exnova е популарна платформа за разгледување. Тие нудат конкурентни распони и ниски трошоци за тргување, што може да биде привлечно за оние кои бараат економични опции. Вреди да се истражува ако сакате да инвестирате на овој динамичен пазар.

Пазарното расположение и трговските сигнали

Exnova обезбедува индикатори за расположението на пазарот, кои се вредни алатки за трговците. Овие индикатори им помагаат на поединците да го проценат целокупното расположение на пазарот. Со анализа на овие показатели, трговците можат да имаат појасно разбирање за трендовите и динамиката на пазарот, што на крајот ќе доведе до подобри одлуки за тргување. Платформата нуди различни индикатори, вклучувајќи алатки како што се анализа на чувствата, анализа на обемот и анализа на книги за нарачки. Овие индикатори можат да им помогнат на корисниците да донесуваат информирани одлуки преку обезбедување вредни увиди и информации за трендовите на пазарот и обемот на размена.

Бесплатни видео упатства

Видео упатства за Exnova

Веб-страницата на брокерот содржи збирка бесплатни видео упатства наменети за трговци од сите нивоа. Овие упатства служат како вреден ресурс за поединци кои сакаат да ги подобрат своите трговски способности и знаење. Видеата им нудат на трговците вредни и практични сознанија кои тие можат веднаш да ги имплементираат во нивните трговски стратегии. Тие служат како корисен ресурс за трговците да ги подобрат своите трговски вештини.

За да ги одржува трговците добро информирани и ажурирани, брокерот постојано додава нови видеа во својата библиотека. Ова осигурува дека трговците имаат пристап до најновите информации и трендови на финансиските пазари кои постојано се развиваат.

Неделен билтен

Екснова има вреден неделен билтен за претплатници. Билтенот вклучува пазарни увиди, анализи и ажурирања за да ги одржува трговците информирани и ажурирани со најновите трендови. Овој ресурс нуди вредни совети и техники за трговците кои се обидуваат да ги подобрат своите трговски способности и да ја оптимизираат нивната профитабилност.

Како да депонирате и повлечете пари

За да се обезбеди непречено и ефикасно тргување на Exnova, од суштинско значење е трговците да се запознаат со процедурите за депонирање и повлекување обезбедени од брокерот. Умешноста во овие процеси ќе им овозможи на трговците беспрекорно да управуваат со своите средства и да имаат искуство за тргување без проблеми. Трговците често ги претпочитаат двата процеси поради нивната беспрекорна природа, што обезбедува непречено и беспрекорно работење.

Начини за плаќање

Exnova обезбедува низа начини на плаќање за депонирање и повлекување средства. Достапноста на овие опции за плаќање може да варира во зависност од земјата на живеење на клиентот. Постојат неколку популарни начини на плаќање кои трговците на Exnova ги користат за депозити и повлекувања. Некои од врвните опции вклучуваат:

 • Кредитни/дебитни картички
 • Банкарски трансфери
 • Е-паричници (Skrill, Neteller и PayPal)
 • Криптовалути

Покрај споменатите опции, трговците имаат на располагање низа алтернативни начини на плаќање. Тие вклучуваат Boleto, Pix, Advcash, Perfect Money и Webmoney. Откако трговецот ќе избере начин на депонирање за финансирање на неговата трговска сметка на Exnova, тој може да продолжи да го започне процесот на депонирање.

Депозит на Екснова

За да додадете средства на вашата сметка, едноставно лоцирајте и кликнете на зеленото копче „Депозит“. Важно е трговците да го исполнат минималниот услов за депозит на Exnova при финансирањето на нивните трговски сметки. Минималниот услов за депозит поставен од Exnova е прифатливи 10 долари.

Трговците имаат можност да ја финансираат својата сметка на Exnova со само 10 долари, што ќе им овозможи да започнат со своето трговско патување. Тие можат да поставуваат занаети со минимална вредност од само 1 $, обезбедувајќи флексибилност и пристапност за трговците од сите нивоа.

Откако трговците ќе го завршат процесот на пријавување, тие можат да продолжат со правење на нивниот првичен депозит.

 • Најавете се на вашата сметка на Exnova.
 • Одете во делот „Депозит“.
 • Изберете еден од достапните начини на депозит.
 • Следете ги упатствата за да го завршите процесот на депонирање.
 • Откако вашиот депозит ќе биде потврден и обработен, средствата ќе се додадат на вашата сметка на Exnova. Откако ќе се кредитираат средствата, ќе можете да започнете со тргување..

Повлекување на Екснова

За да ги повлечете вашите средства од платформата за тргување, едноставно кликнете на сликата на вашиот профил и изберете ја опцијата „Повлечете средства“. Важно е да се напомене дека процесот на повлекување е во суштина спротивен на процесот на депозит.

 • За да пристапите до делот „Повлекување“ од вашата сметка на Exnova, едноставно најавете се и кликнете на сликата на вашиот профил. Ова ќе ве однесе до платформата каде што можете да го најдете саканиот дел.
 • Ве молиме изберете го методот што сакате да го користите за да ги повлечете вашите средства.
 • За да ја завршите трансакцијата, наведете ја потребната сума заедно со соодветната сметка или информации за плаќање. Ова ќе обезбеди непречен и без проблеми процес.
 • За да побарате повлекување од Exnova, едноставно поднесете го формуларот за повлекување или побарајте преку соодветните канали. Откако ќе го поднесете вашето барање, тоа ќе биде обработено од тимот на Exnova. Имајте предвид дека времето на обработка може да се разликува, па затоа е важно да бидете трпеливи додека чекате да заврши вашето повлекување.
 • Откако ќе заврши потврдата и обработката на повлекувањето на Exnova, трговците можат да очекуваат да ги добијат своите средства на наведената сметка.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Exnova бонус, купони и промоции

Екснова, како брокерска компанија за бинарни опции, има потенцијал да понуди низа бонуси и промоции на своите клиенти. Важно е да се напомене дека овие бонуси може да доаѓаат со одредени услови за кои трговците треба да бидат свесни. Во зависност од конкретниот бонус или промоција што ја нуди Exnova, овие услови може да се променат. Пред да прифатат бонуси на платформата за тргување Exnova, неопходно е трговците внимателно да ги прегледаат поврзаните услови. Ова ќе обезбеди дека тие целосно ги разбираат барањата и потенцијалните ограничувања на овие бонуси.

Дополнителни такси

За подобро разбирање на нивната структура на такси, предлагам да го прочитате документот со наслов „Општи такси“. Содржи вредни информации кои ќе ви помогнат да разберете како се структурирани нивните такси и што да очекувате. Користењето на овој ресурс ќе ви овозможи да донесувате информирани одлуки во врска со нивните услуги и цени.

Трговците треба да бидат свесни дека брокерите може да наметнат дополнителни давачки. Еве некои од главните давачки што трговците можеби ќе треба да ги платат на Екснова:

Надоместоци за повлекување

Exnova спроведува различни такси за повлекување врз основа на избраниот метод и тип на валута. Вреди да се напомене дека одредени методи може да имаат повисоки трошоци во споредба со другите.

Да ги земеме како пример банкарските жични трансфери. Во споредба со е-паричници или повлекувања на кредитни/дебитни картички, банкарските жични трансфери обично вклучуваат повисоки надоместоци.

Дополнително, одредени видови сметки може да се квалификуваат за повлекувања без надомест или намалени такси за повлекување. Вообичаено, Exnova наметнува такса за повлекување еквивалентна на 2% од повлечениот износ.

Exnova наметнува такси за повлекување кои варираат во зависност од износот што се повлекува. Минималните и максималните надоместоци за повлекување се наведени на следниов начин.

Надоместоци за неактивност

Екснова наплаќа месечен надомест за неактивност од 10 евра. Трговците кои користат различни валути можеби ќе треба да платат еквивалентен износ врз основа на тековните девизни курсеви.

Трговците треба да бидат свесни за надоместокот за неактивност, кој се наплатува на сметките кога не се извршени никакви трансакции или тргувања во континуиран период од 90 дена. За да се избегне оваа такса, трговците треба да се погрижат да направат барем една трговија во период од 90 дена.

Заменете ги надоместоците

Трговците кои користат Exnova треба да бидат свесни дека платформата наметнува такси за замена за задржување позиции преку ноќ. Опсегот на надоместоци обично започнува од 0,01% и може да достигне до 0,5%. Важно е да се забележи дека специфичниот износ на надоместокот може да варира врз основа на вредноста на вашата трговија.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Поддршка и образование

Exnova нуди различни поддршка и образовни ресурси за да ви помогне. Еве некои од позначајните што ги обезбеди Екснова:

 • Поддршка за корисници : Exnova обезбедува корисничка поддршка преку различни канали за да обезбеди беспрекорно и достапно искуство за нивните клиенти. Ова вклучува опции како разговор во живо и телефонска поддршка, овозможувајќи им на клиентите да го изберат најзгодниот метод за комуникација врз основа на нивната желба или итноста на проблемот. Брокерот обезбедува сеопфатна услуга за поддршка на е-пошта за трговците. Ова значи дека трговците можат да се обратат до тимот за поддршка во секое време, дење или ноќе, за помош со прашања поврзани со сметката, технички тешкотии или прашања за тргување.
 • Трговски водичи: Exnova нуди разновиден избор на водичи за тргување кои се грижат за различни теми. Трговците имаат пристап до висококвалитетни стратегии за тргување и вредни сознанија за психологијата за управување со ризик. Овие ресурси се дизајнирани да ги поддржат трговците во подобрувањето на нивните трговски вештини и знаења.
 • Webinars : Exnova често организира вебинари кои истражуваат во различни теми поврзани со трговијата. Овие вебинари им нудат на трговците вредни сознанија за анализа на пазарот, стратегии за тргување и ефективни техники за управување со ризик. Учеството на овие сесии може многу да им користи на трговците во подобрувањето на нивните знаења и вештини во областа на тргувањето. Овие вебинари ги водат искусни трговци кои имаат богато знаење и експертиза во својата област. Со присуство на овие сесии, учесниците можат да имаат корист од увидите и стратегиите што ги споделуваат овие професионалци, што може значително да го подобри нивното разбирање и вештини во тргувањето.
 • Сигнали за тргување : Покрај нивните брокерски услуги, овој брокер обезбедува и трговски сигнали кои вклучуваат сеопфатна анализа и препораки. Овие сигнали се генерираат со користење на комбинација на методи за техничка и фундаментална анализа, давајќи им на трговците вредни увиди за трендовите на пазарот и потенцијалните можности за тргување.
 • Економски календар: Покрај тоа, платформата обезбедува карактеристика на економскиот календар што е многу корисна за трговците. Овој календар ги прикажува клучните економски настани и индикатори кои имаат потенцијал да влијаат на пазарот. Трговците можат да ги искористат овие информации за да донесат информирани одлуки и да останат проактивни во нивните стратегии за тргување.

Ограничени земји:

Exnova е меѓународен брокер кој нуди трговски услуги на корисниците ширум светот. Сепак, постојат одредени ограничувања за тоа кој може да тргува на нивната платформа. За жал, на поединци од овие јурисдикции не им е дозволено да тргуваат со Exnova:

Список на ограничени земји: СИТЕ земји на ЕЕА, Авганистан, Албанија, Американска Самоа, Австралија, Канада, Кокосови Острови, Комори, Демократска Република Конго, Гибралтар, Гренада, Гвадалупе, Гернзи, Гернзи, Иран, Остров на Мен, Израел, Јапонија, Џерси , Косово, Мартиник, Мајот, Мелила, Монсерат, островот Норфолк, Северна Кореја, Северните Маријански Острови, Палестина, Островите Питкерн, Порторико, Реунион, Русија, Свети Вартелем, Света Елена и Тристан да Куња, Свети Винсент и Гренадини, Јужен Судан, Света Елена, Сирија, Островите Туркс и Каикос, Украина, САД и Ватикан.

Заклучок

Exnova, како платформа за тргување, се смета за безбедна опција за трговците кои даваат приоритет на сигурноста. Брокерот презема неколку мерки на претпазливост за да ги заштити и средствата и податоците на клиентите, обезбедувајќи сигурна средина за тргување. Трговците кои избираат Exnova можат да уживаат во бројни поволности. Тие вклучуваат конкурентно ниски распони, дарежливи опции за потпора и разновиден избор на средства со кои може да се тргува. Иако брокерот Exnova има свои предности, важно е да се земат предвид и некои недостатоци. Едно ограничување е достапноста на образовните ресурси, кои може да бидат ограничени во споредба со другите платформи. Дополнително, постојат такси за повлекување поврзани со одредени методи, што потенцијално може да влијае на вашата севкупна профитабилност.

Exnova е високо ценета онлајн платформа за тргување која обезбедува широк спектар на финансиски инструменти за трговците. Трговците можат да се уверат дека нема измами при користење на оваа платформа. Нуди разновидни типови сметки, секој со свој сет на карактеристики и услови за тргување. Дополнително, достапни се повеќе платформи за тргување, сите опремени со напредни алатки за графирање и анализа за подобрување на можностите за тргување.

(Општо предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)